Haber Detay

Haber Detay

11.04.2016 | Angola – Türkiye Bağları Kuvvetleniyor

2023 ihracat hedefleri doğrultusunda, Afrika pazarlarının ehemmiyeti giderek artmakta. Özellikle Batı Afrika’nın en önemli çıkış kapılarından birisi olan Angola ile de bu bağlamda 2013’den beri sistematik olarak; hem ticari, hem de kültürel ilişkiler kuvvetlendiriliyor.

Afrika kıtasının Güney Afrika Cumhuriyeti ve Nijerya'dan sonra üçüncü büyük ekonomisi konumunda yer alan Angola’nın Endüstri Bakanı Sayın Kiala Gabriel, Ankara Büyükelçisi Sayın Jose Guerreiro Alves Primo ve beraberindeki heyet geçtiğimiz günlerde Türkiye ile işbirliği imkanlarını değerlendirmek için İstanbul’a geldi. Bu ziyaretleri sırasında, firmamız Burak Alüminyum’u ziyaret eden Gabriel ve heyetini ağırlama imkanı bulduğumuz için çok mutlu olduk.

Yönetim Kurulu Üyemiz, Arif Özer, ziyaret ile ilgili olarak; şunları söyledi: “Daha önce ziyaret etmiş olduğumuz Angola’nın potansiyeli, ne yazık ki Türkiye’de bilinmemekte. Angola, yer altı zenginlikleri henüz çok bakir bir ülke, önümüzdeki 10 yıl içerisinde ciddi imar politikaları ile çehresi değişecek.

Bununla beraber Luanda, Batı Afrika’nın en ehemmiyetli limanından biri. Bu jeopolitik konum, Angola’nın, Orta Afrika ülkelerinin ticaretine köprü vazifesi görmesini sağlıyor. İnanıyoruz ki, Sayın Bakan’ın temasları ile beraber iki ülke arasındaki iş birliği artacak, ve Türk müteahhit ve sanayicileri, Angola’nın imarında çok ciddi rol alacaklarıdır.”